• تبلیغات

  • تبلیغات

استاندارد های اترنت

استاندارد های اترنت که در شبکه های LAN به کار می رود با استفاده از یک فرمول کلی نوشته می شوند برای مثال ممکن است شما این کلمات نامفهوم و مشابه آن را دیده باشید :

۱۰BaseT  ،  ۱۰۰۰BaseT ، ۱۰۰۰BaseX ، ۱۰۰BaseFX ، ۱۰GBaseSR ، ۱۰GBaseER  

حال در ادامه این مقاله به توضیح این مورد خواهم پرداخت .

LAN

در واقع این کلمه بر اساس این فرمول نوشته شده است : جنس کابل + دیجیتال یا آنالوگ + سرعت

یعنی در مثال بالا ۱۰ به معنی سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه است . Base که مخفف کلمه Baseband می باشد به معنی دیجیتال است و متضاد آن Broadband به معنای آنالوگ است که در اینجا به کار نرفته است و در نهایت T به معنای جنس کابل از نوع Twisted Pair می باشد .

مثال ۱ : ۱۰۰BaseTX و ۱۰۰BaseFX که در آنها ۱۰۰ یعنی سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و TX به معنی کابل Twisted Pair و FX به معنی کابل فیبر نوری

مثال ۲ : ۱۰۰۰BaseT و ۱۰۰۰BaseX که هردو سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه را دارند . هردو دیجیتال و اولی Twisted Pair و دومی فیبر است .

مثال ۳ : ۱۰GBaseT و ۱۰GBaseSR و ۱۰GBaseLR و ۱۰GBaseER که همگی سرعت بالای ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را دارند . دیجیتال هستند و اولی از کابل Twisted Pair و موارد بعدی یعنی SR , LR , ER از فیبر استفاده می کنند .

مقاله شماره ۱۴۰ : مهندس ایمان مزینانی

۳ نفر این مطلب را پسندیده اند .

مهندس ایمان مزینانی

کارشناس حرفه ای شبکه و کامپیوتر ، مشاوره و همکاری در پروژه های ساخت و راه اندازی شبکه های کامپیوتری ، راه اندازی بستر پورتال های آموزش مجازی و و یدئو کنفرانس های آنلاین ، مشاوره امنیت اطلاعات ، طراحی و پیاده سازی زیرساخت های شبکه ، مجازی سازی و ...

دسته ها: شبکه های کامپیوتری - مقالات
مهندس ایمان مزینانی
هیچ آدابی و ترتیبی مجوی ، هر چه میخواهد دل تنگت بگو …
۶ مهر ۹۴ ساعت ۰۶:۰۵